Jak vypadají ideální prázdniny? Pro znevýhodněné děti v projektu Samsung Tvoje šance jsou našlapané aktivitami – zahraniční kurzy, kempy, konference i dobrovolnictví. Žádná dovolená to není!
Roční projekt, který pomáhá v profesním rozvoji znevýhodněným středoškolákům z Česka a Slovenska, je nyní ve své polovině. Co všechno už jeho účastníci dokázali? Od března tohoto roku zvládla skupina 12 holek a kluků absolvovat pět víkendových workshopů nabitých přednáškami od pátku do neděle. Školení s odborníky z byznysu a kariérovými poradci se točila kolem podnikání, trhu práce, financí, sociálních sítí, zkrátka všeho, co souvisí s nastartováním úspěšné kariéry.
„Během prvních třech měsíců věnovaly děti projektu a vlastní přípravě v průměru 160 hodin. Kromě společných intenzivních workshopů si každý ve spolupráci s kariérovým poradcem vytvořil individuální plán a začal s jeho plněním,“ uvedla Lucie Mairychová, manažerka projektu Samsung Tvoje šance, jehož cílem je po celý rok podporovat účastníky v jejich vzdělávání a získávání zkušeností na poli vybraných profesí.
Každý jednotlivec má na své aktivity 100 tisíc korun a je jen na něm, jak s nimi v rámci seberozvoje naloží. Nejdražší, ale také velmi hodnotné bývají výjezdy do zahraničí, naopak zdarma se děti denně vzdělávají on-line pomocí různých webinářů a jazykových lekcí.
„Například osmnáctiletý Dalibor, který studuje strojírenství, strávil tři dny na konferenci Vivatechnology v Paříži, stejně stará Miluška, milovnice literatury, se zapojila do organizace veletrhu knih v Praze, tři účastníci vyrazili na konferenci Design & Marketing do Zlína, 20letý Pavel, který se chce věnovat 3D grafice, si pořídil hardware na náročné animace nebo 18letý Denis prošel dvoutýdenní stáží v Samsungu, aby zjistil, že z obchodu a managementu ho nejvíce zajímá sektor B2B,“ vyjmenovala Lucie Mairychová jen zlomek rozmanitých aktivit všech účastníků.
Náročný program děti dosud zvládaly při škole, některé dokonce jako maturanti. A ani v létě nechtějí odpočívat, naopak, začíná jim nejnáročnější a zároveň nejzajímavější období, kdy většina absolvuje i odborné kurzy v cizině. Mezi takové patří například technický letní kemp v Dánsku nebo týdenní konference o ekologii v Portugalsku.
„Sedmnáctiletý Matyáš, který touží být urbanistou měst 21. století, se rozhodl pro dobrovolnické práce v malé vesničce ve Španělsku. Osmnáctiletý Petr, který se chce věnovat investicím a finančním trhům, plánuje týdenní kurz zaměřený na kryptoměny. Několik účastníků jede na týdenní rozvojový kemp na Slovensko a všechny děti mají domluveny stáže ve firmách, workshopy, semináře a kurzy, které je zajímají,“ poodhalila prázdninové plány účastníků Lucie Mairychová.
Do konce druhého ročníku projektu zbývá pět měsíců, vybudované vztahy však chtějí organizátoři posilovat dál. „Mladí lidé z loňského pilotního ročníku jsou nyní svým následovníkům ve druhém ročníku ambasadory. Kromě vzájemných konzultací chystáme také společnou letní akci, na které bychom se v budoucnu rádi setkávali se všemi současnými i historickými účastníky projektu, sdíleli zážitky a zkušenosti a dál posilovali tolik důležitý networking,“ uvedla manažerka projektu.