Ve středu 10. dubna proběhla na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) přednáška britského ekonoma Seana A. Culeyho. Autor posluchače provedl svou novou knihou Transition Point: From Steam to the Singularity – Bod zlomu: Od páry k jedinečnosti. Největší pozornost vzbudila část věnovaná schopnostem nastupujících technologií, zejména umělé inteligence, a rizikům jejich zneužití – například po vzoru čínského sociálně-kreditního systému. Ten totiž vypadá jako vystřižený z nejhorších Orwellovských vizí.

Sean Culey psal svoji knihu Transition Point pět let a v odborných médiích se dočkal vysokého uznání. „Je to kniha objevů, která čtenáře přivede ke zkoumání minulosti, současnosti a budoucnosti technologií a jejich příčin a dopadů na současný svět. Knihu jsem začal připravovat už v roce 2012 a její psaní bylo jistým způsobem objevováním i pro mě. Když jsem se rozhodl knihu napsat, neznal jsem odpovědi na řadu otázek, které jsem v knize chtěl objasnit. Je tedy poněkud ojedinělé, že místo toho, abych se vydal cestou psát o tom, co jsem už věděl, jsem se vydal na průzkum a snažil se porozumět a psát o tom, co jsem neznal,“ přiznal Sean Culey.

Kniha se dotýká technologického pokroku, jeho ekonomických a společenských předpokladů a potenciálu současné vlny nových technologií přeměnit téměř každý kousek současného světa. Z pozorování historických souvislostí a s přihlédnutím k aktuálnímu technologickému pokroku v knize autor odhaduje, kam lidstvo spěje. „Kniha je rozdělena do tří částí – první „Motory revoluce“ analyzuje, co je hnací silou stále rychlejšího pokroku – zejména technologického. Druhá část „Šestá vlna“ podrobně popisuje velikost a rozsah vlny technologických změn, které se chystají. Poslední část „Evolution or Endgame?“ se zabývá dopadem této vlny vlivu na obchodní praktiky, vědecké a technologické možnosti, současný ekonomický model, naši společnost a dále i její budoucnost,“ popsal autor.

Kniha je prozatím k dispozici pouze v anglickém jazyce. Překlad do českého jazyka ale autor nevylučuje. „Určitě mám v úmyslu nechat si knihu přeložit do jiných jazyků, ale to závisí na úspěchu anglické verze,“ uvedl Sean Culey.

Kniha je prozatím k dostání v knihkupectví Ekopress ve Staré budově VŠE, a to jako vázaná či brožovaná, ale již brzy bude k dostání i v dalších knihkupectvích. „Vázaná stojí 863 korun, brožovaná pak 699. Pro všechny zájemce, kteří si knihu objednají do 30. dubna 2019 přes e-shop na webových stránkách knihkupectví na adrese ekopress.cz, je po zadání kódu ,CRBZ77.CZ‘ do pole ,Poznámka‘ k dispozici sleva ve výši 10 procent,“ řekl Zbyněk Bureš, organizátor přednášky.