Každý metr čtvereční podlahové plochy stojí podnikatele nemalé peníze. Ať jde o sklady, kanceláře, kamenné obchody, nebo o prostory k výkonu jakýchkoli služeb. Jednoduchou organizaci a úsporu místa nabízí závěsný úložný systém, který uvolní až dvě třetiny podlahy a vše, co se dosud válelo na zemi či v objemných skříních, rozmístí přehledně po stěnách.

Dopady pandemických opatření řeší většina firem snižováním nákladů. Podle průzkumu CBRE z července 2020 mezi nájemci kanceláří každá pátá firma zmenšila své pronajímané prostory a 27 procent se vzdalo plánované expanze. 39 procent tuzemských firem navíc požádalo vlastníka nemovitosti o úlevu z nájmu. Flexibilita a maximální využití firemních prostor se pro podnikatele během pandemie staly stěžejními tématy.

Nejinak na tom byl majitel soukromého fitness centra a rehabilitace Adam Antmann. „Ještě před pandemií jsem velmi řešil nedostatek prostoru v našich tělocvičnách. Veškeré nářadí a tréninkové pomůcky nám ležely na podlaze nebo na stojanech a zabíraly zbytečně moc místa. Hledat nové větší prostory bylo ale složité, zvlášť když už máte ty stávající zavedené. Navíc po téměř ročním uzavření na to ani není vhodná doba. Závěsný systém, na který jsem narazil, nám umožnil snadno ‚zvětšit‘ podlahovou plochu zhruba o třetinu a hodně ušetřit,“ uvedl ředitel společnosti ANTMANN strength and conditioning.

Novinka na českém i evropském trhu s vysokou variabilitou a nosností je dobře využitelná v domácnostech, garážích i sklepech, a to především díky jednoduché instalaci a variabilitě úložných řešení. V komerční sféře pak otevírá slibný potenciál pro účinné obchodní prezentace zboží. „Limity pro pověšení v kamenném obchodě nebo showroomu téměř neexistují. I v domácích podmínkách lze takto na zdech uskladnit kolo, lyže, střešní box na auto, kompletní nářadí i vybavení na zahradu. V prodejnách systém umožňuje rozmístit na stěnách nabízené zboží zákazníkovi přímo na očích a na dosah. Závěsný panel ze 100procentně recyklovaného PVC má nosnost až 200 kilogramů na metr čtvereční a jeho instalaci pomocí závěsných lišt zvládne každý, kdo vlastní vrtačku. Následně už stačí jen libovolně nacvakávat příslušenství háků a držáků podle svých úložných preferencí,“ popsal Tomáš Medřický, majitel firmy Reponio.

Inspiraci čerpal v zavedených systémech v Kanadě a USA. Na český trh uvedl koncept Reponio v roce 2020 a už se uplatnil mezi developery, v ubytovacích zařízeních nebo u prodejců sportovního vybavení. „Developeři oceňují úsporu místa v komorách, sklepech a garážích, obchodníci zase přehlednost zboží a moderní design prodejen. Roste také zájem penzionů, které využívají variabilitu závěsných panelů a držáků ve svých společných úschovnách pro klienty podle sezónnosti – v zimě místnost přizpůsobí pro odkládání lyží, běžek, bobů či saní, v létě pak na závěsném panelu jednoduše háky a držáky přecvakají na kola, koloběžky a další letní náčiní,“ vysvětlil Tomáš Medřický.

Příslušenství je vyráběno sériově i na míru. Pro nároky obchodů a průmyslové výroby se vyvíjí panely z vysoce odolných materiálů a v mnoha barevných variacích, které ladí s firemní identitou. „Pro komerční účely se dosud obvykle využívaly závěsné systémy z těžké dřevotřísky. Ty jsou náročné na manipulaci, a když se poškodí, nenávratně ztratí svůj vzhled a barvu. Systém Reponio uvádíme na trh ve třech vysoce odolných materiálech, ze 100procentně recyklovaného plastu s možnou antibakteriální úpravou. Vhodný je pro vnitřní i venkovní užití a panely jsou snadno omyvatelné. Systém se dá jednoduše demontovat a opakovaně namontovat, z panelů, které se do sebe zasunují, a s pomocí systémových prvků, jako jsou zakončovací, rohové a spojovací lišty, lze vytvářet jakékoliv celky. Panely mají vysokou nosnost, ale jsou lehčí než dřevotříska a mohou se libovolně řezat a upravovat. Možnosti systému sahají vysoko a pro domácí či obchodní prostředí se specifickými požadavky vyvíjíme a vyrábíme komponenty podle individuálních potřeb,“ shrnul Tomáš Medřický.

TZ_REPONIO_Zavesny_system_pro_firmy