Brašnářských dílen je v Česku jako šafránu. Zájem o řemeslo, kterému ještě před několika málo lety hrozil zánik, ale roste. Sehnat nové zaměstnance je však stále problém.

Zejména před Vánoci, které jsou pro brašnáře nejvytíženějším obdobím roku, hledají dílny po celé republice nové pracovní síly. Sehnat nové posily je otázka i několika měsíců. Před Vánoci vždy posilujeme tým. Jako pro mnoho firem jsou Vánoce i pro nás vrcholem roku. Každý rok musíme zvládnout nárůst poptávky o několik set procent. Tento rok čekáme deset tisíc objednávek na Vánoce. A ty musí někdo nejen vyexpedovat, ale zejména vyrobit, a navíc v omezeném čase. Lidí, kteří se věnují brašnářskému řemeslu, je v Česku strašně málo, navíc v Praze se všichni více méně známe. Obsazení volné pozice trvá někdy i tři měsíce, v předvánočním období je shánění nových lidí z našeho oboru téměř nemožné,“ řekl Ivan Petrův, ředitel Brašnářství Tlustý a spol.

Kvůli nedostatku pracovních sil musejí brašnářské dílny často přijímat i lidi vyučené v jiných oborech. „Přestože jsme zakázková dílna, dokážeme v tomto individuálním režimu obsloužit tisíce zákazníků. Pro každého děláme jeho zakázku zvlášť. To každý řemeslník nezvládne, hodně lidí z tovární výroby toho není schopno. Proto hledáme mezi zakázkovými krejčími, které přeučujeme na práci s kůží. V dnešní době ale mnoho lidí pochází z úplně jiných profesí a v brašnařině se našli. V naší dílně tak například pracuje vyučený řezník, truhlář nebo bývalý fotograf, který nechtěl fotografovat, ale našel se v řemesle. Navíc roste počet vysokoškoláků, kteří se po absolvování školy rozhodnou ještě pro výuční list, i takové v týmu máme,“ popsal Ivan Petrův.

Zájem o brašnářské řemeslo meziročně stoupá, málokdo ale tvrdou práci vydrží, navíc pracovat „sám na sebe“ je pro mnoho lidí nepřijatelný risk. Podle šéfa jednoho z největších brašnářství v Česku ale jiná cesta není. „Tím, že se všude píše, že řemeslo má zlaté dno, chodí stále více lidí, kteří by to chtěli zkusit. Málo z těchto nadšenců ale u řemesla opravdu zůstane. Řemeslo bolí. A ne každý má na to, aby šel na volnou nohu. Jiná cesta ale moc není. Průmyslové odvětví v tomto oboru pracovní místa nenabízí, vše se dělá v Číně. Pokud chcete být brašnářem v Česku, musíte počítat s tím, že budete na volné noze, a toho se spousta lidí bojí,“ řekl Ivan Petrův.

 

 

 

Brašnářství Tlustý a spol. není klasickou firmou v pravém slova smyslu, jedná se o společenství svobodných řemeslníků, živnostníků a malých rodinných firem, což je v Česku naprosto jedinečné. „Protože se problém se sháněním nových zaměstnanců neustále prohluboval, rozhodli jsme se vytvořit unikátní koncept, který podle nás odpovídá dnešní době. Ač jsme firma stále malá, jsme virtuální továrna, máme v týmu spolupracující firmy různých profesí – od jednočlenných živnostníků rozesetých po Čechách i po světě přes malé rodinné firmy z moravských vísek, kovoliteckou rodinu z Japonska, programátory z Ruska, Polska a Arménie až po spolupracovníka z Austrálie, který je tváří našich produktových videí pro anglofonní trh, copywritera máme z Německa, projektového manažera z Kazachstánu. Spojuje nás chuť dokázat něco, co ostatní nedokázali,“ řekl Ivan Petrův.

Největším benefitem, který tato forma spolupráce nabízí, je svoboda.  „Ctíme svobodu jednotlivce a rovnost v podnikání, každý se může svobodně rozhodnout, zda a na jak dlouho bude v týmu k dispozici. Každý z našich spolupracovníků si může v dílně zpracovat i zakázky pro své další zákazníky. Naším cílem je podporovat podnikatelského ducha lidí, se kterými spolupracujeme, a samozřejmě záchrana řemesla, které je stále na pokraji zániku. Navíc musíme být velmi flexibilní, na dnešním trhu práce je situace taková, že je třeba vyjít lidem vstříc i kratšími úvazky nebo brigádami. Hlavní je chuť se něco naučit, patřit k nejlepším a pracovat na sobě,“ řekl Ivan Petrův.

Pokud je člověk šikovný, může se jeho výdělek přehoupnout i přes měsíční plat vrcholových manažerů. „Výdělek je samozřejmě individuální, odvíjí se podle toho, kolik výrobků je brašnář schopen vyrobit a jak je kvalifikovaný. Když dělá sám na sebe, pohybuje se měsíční výdělek od 35 do 70 tisíc korun. O Vánocích mají nejvýkonnější z týmu i přes 90 tisíc korun. Pokud má živnostník vlastní tým spolupracovníků, kteří si uřídí a zpracují dohromady více výrobků, je to i více,“ uzavřel Ivan Petrův.