V Česku se informačními technologiemi živí přes 300 tisíc lidí. Mezi nimi jsou i tisíce testerů. Jejich hlavním úkolem je zpochybnit úroveň a kvalitu práce jiných – najít chybu v softwaru dřív, než jej firma spustí, a minimalizovat potencionální škody. Společnostem tak dokáží ušetřit statisíce.

Tester softwaru není v Česku úplně novou pozicí, v souvislosti s automatizací a robotizací na ni ale firmy kladou stále vyšší požadavky a z testerů se stávají inženýři kvality. „Hlavním úkolem je zajistit kvalitu a správné fungování testovaného softwaru. Tester hraje klíčovou roli v zajištění, že software je spolehlivý, funkční a připravený k použití koncovými uživateli, je proto nedílnou součástí každého IT týmu. Kvalita softwaru čím dál víc ovlivňuje úspěch produktu. Proto roste poptávka po testování a jiných přístupech ke kvalitě softwaru. Zejména během loňského roku firmy zvyšovaly své nároky, aktuálně upřednostňují zkušené odborníky zejména se znalostí automatizace. S nástupem umělé inteligence se firmy snaží zefektivňovat a automatizovat ještě rychleji. Poptávka po kvalifikovaných testerech aktuálně stále převyšuje nabídku, což řadí tuto profesi mezi nedostatkovou,“ sdělila Lucie Paulíčková, Deputy CEO společnosti Tesena.

Podle odhadů by robotizace mohla v Česku ohrozit až 400 tisíc pracovních míst. Studie McKinsey odhaduje, že do roku 2030 může být automatizováno až 30 procent všech pracovních úkolů. Zavádění robotizace tak může vést k zániku některých oborů nebo jejich výrazné transformaci. Testeři ale v ohrožení nejsou, pokud udrží krok s rychle se měnícími technologiemi. „Přestože umělá inteligence (AI) a automatizace přebírají některé úkoly, lidští testeři zůstávají pro komplexní testovací scénáře a kreativní přístupy k testování nenahraditelní. Jejich význam v softwarovém vývoji neklesá. Naopak, s rostoucí komplexitou softwarových systémů a důrazem na kvalitu se stávají ještě důležitějšími. Testeři, kteří se přizpůsobí novým technologiím a rozšíří své dovednosti, budou mít v budoucnu velmi dobré kariérní vyhlídky. Automatizace a robotizace sice mění povahu práce testerů, zároveň však vytváří nové příležitosti a zvyšují poptávku po kvalifikovaných odbornících v této oblasti,“ řekla Sandra Klašková, test manažerka společnosti Tesena.

„Ajťáci“, mezi které se testeři řadí, patří k nejlépe placeným pozicím. Měsíční výdělky výrazně převyšují průměr, který je pro letošní rok 46 557 korun. „V roce 2024 se průměrná mzda testera pohybovala okolo 62 tisíc korun. Mzdové rozpětí je u této pozice ale poměrně široké a liší se v závislosti na zkušenostech, kvalifikaci a samozřejmě vykonávané pozici. Ti nejlépe placení testeři si mohou měsíčně vydělat až sto tisíc,“ dodala Sandra Klašková.

Profese testera láká nebývale mnoho žen. Podle loňského průzkumu společnosti smitio, kariérní platformy pro IT komunitu, se zastoupení žen v IT v České republice pohybuje mezi 10 až 15 procenty. Tato čísla jsou oproti ostatním západním zemím výrazně nižší, ale postupně rostou. Oblast testingu se liší, počet žen a mužů pracujících v tomto oboru je vyvážený. „Dříve byl IT sektor spíše dominantou mužů, to už dnes neplatí. Díky různým rekvalifikačním kurzům proniká do informačních technologií čím dál více žen. Mnohé z nich volí právě roli testerky, poměr žen a mužů v testingu je tak v dnešní době poměrně vyrovnaný. Firmy nabízejí flexibilní formy spolupráce od hlavních pracovních poměrů po dohody, aby přilákaly talenty. Co se týče místa výkonu práce, převažuje hybridní model, který kombinuje práci z domova a z kanceláře. Mnoho firem nabízí možnost částečného home office, typicky v poměru tři dny v kanceláři a dva dny z domova. Právě flexibilita a možnost částečně pracovat z domova je pro ženy a obecně mladou generaci velkou motivací,“ popsala Lucie Paulíčková, která zároveň doplnila, že v jejich firmě je počet mužů a žen vyvážený dlouhodobě.

Pokud se firmy rozhodnou využít služeb testera, potřebují ho zpravidla hned, důležité ale je nesáhnout vedle, nezkušený tester totiž může napáchat víc škody než užitku. Technické znalosti často nestačí. „Obecně poptávanými vlastnostmi jsou například analytické myšlení, smysl pro detail, zvídavost, týmovost či dobré komunikační dovednosti. Tester musí mít kromě technických znalostí také vysokou úroveň měkkých dovedností a lidsky zapadnout do týmu. On je totiž ten, kdo zpochybňuje kvalitu práce ostatních, vytvořit si tak dobré vztahy v týmu je nezbytné,“ upozornila Lucie Paulíčková.

Doby, kdy firmy jako testery najímaly i nezkušené zájemce takzvaně z ulice, už jsou pryč. Zaučovat nováčky „za provozu“ je pro firmy neefektivní a drahé. „Dnes už existují komplexní rekvalifikační kurzy, které i juniory dobře připraví na technickou práci testera. Ideální ovšem je sáhnout po zkušeném odborníkovi, díky včasnému a odbornému testování mohou být úspory značné, u velkých firem mohou dosahovat stovek tisíc. Najmout na hlavní pracovní poměr zkušeného testera ale není levná záležitost a pro firmy, které potřebují výpomoc například jen na omezenou dobu projektu, to nemusí být vůbec výhodné. Takovým firmám se vyplatí si testera ‚pronajmout‘ od specializované firmy anebo si zakoupit testovací balíček, což je služba, kde si nenajímáte konkrétní osobu, ale komplexní otestování vašeho produktu,“ uzavřela Sandra Klašková.

CO DĚLÁ SOFTWAROVÝ TESTER

    1. Ověřování funkčnosti: Tester kontroluje, zda software funguje podle specifikací a splňuje požadavky zákazníka či uživatele.
    2. Hledání chyb: Systematicky prochází různé části softwaru a snaží se odhalit případné chyby, bugy nebo nedostatky.
    3. Testování uživatelské zkušenosti: Vžívá se do role koncového uživatele a hodnotí, zda je software uživatelsky přívětivý a intuitivní.
    4. Analýza a reportování: Nalezené chyby analyzuje, dokumentuje a reportuje vývojovému týmu k opravě.
    5. Prevence: Snaží se identifikovat potenciální problémy již v raných fázích vývoje, aby se předešlo nákladným opravám v pozdějších stádiích.
    6. Ověřování oprav: Kontroluje, zda byly nahlášené chyby skutečně opraveny a zda opravy nezpůsobily nové problémy.
    7. Zlepšování kvality: Poskytuje zpětnou vazbu, která pomáhá zlepšovat celkovou kvalitu softwaru a vývojového procesu.

TZ_TESENA_TESTEŘI