Mezinárodní den štěstí vyhlásila Organizace spojených národů teprve v roce 2012. Letos se bude už po deváté slavit po celém světě 20. března. Má nabádat k radosti a optimismu, cílem je také upozornit na důležitost pocitu štěstí v životě všech lidí. Právě v tento den stále více lidí obdarovává své blízké předměty se symboly štěstí. Jaké to jsou a proč?

Talismany, amulety, symboly štěstí – lidé je nosí v peněžence, na krku, dávají je na pracovní stoly, houpají se na zpětných zrcátkách aut. Češi jejich síle věří. U sebe je nosí přes 30 procent lidí. Mezi nejznámější patří asi čtyřlístek nebo podkova. „Podkova má prý moc odhánět zlé duchy a čarodějnice. Její tvar připomíná nádobu hojnosti. Proto by měla být podkova umisťována do tvaru písmene U, aby se z ní hojnost nevylila. Symbolika může souviset i s tím, že kůň je v mnoha kulturách považován za šťastné zvíře. Právě přívěsky se symbolem podkovy patří u našich zákazníků mezi oblíbené,“ uvedl Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Sloni patří k majestátním symbolům, které mají pro mnoho kultur už po staletí zásadní význam.  Sloni mají pozitivní symbolický význam po celém světě – považují se za symboly štěstí, moudrosti nebo dlouhověkosti. Amulet slona je navíc odvěký symbol štěstí a harmonie. „Přívěsky nebo sošky jsou jako symbol štěstí vnímány po celém světě. Někde tvrdí, že je jedno, jaké vyobrazení slon má, jinde se zase říká, že štěstí přináší slon s chobotem zvednutým vzhůru. Právě takové přívěsky našim zákazníkům nabízíme – drobné postříbřené, pozlacené nebo stříbrné slony s chobotem vzhůru. Svůj talisman nosící štěstí už ale mohou mít i novorozenci, díky dřevěnému kousátku ve tvaru slona a několika silikonovým korálkům jim mohou rodiče vytvořit trendy hračku nosící štěstí,“ řekl Martin Stibor.

Prasátko je jako symbol štěstí vnímáno převážně ve střední Evropě. Zejména na prahu nového roku si lidé darem dávají různá porcelánová, skleněná, kameninová, umělohmotná i jiná zpodobení tohoto hospodářského zvířete. „Dárek v podobě přívěsku na klíče nebo malé vymodelované figurky jistě vykouzlí obdarovanému úsměv na tváři. Velmi oblíbené je tvarování z FIMO hmoty, která je svými vlastnostmi podobná moduritu. Hmotu je možné koupit v různých barvách nebo už zatvrdlou pomalovat třeba fixami. To je ostatně činnost, která velmi baví menší děti a na nějaký čas je zabaví, což jistě udělá šťastné nejen je, ale i jejich rodiče,“ řekla s úsměvem Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka společnosti Korálky.cz.

Právě prasátko je velmi často vyobrazováno spolu se čtyřlístkem – v Česku snad nejznámějším symbolem štěstí vůbec. Na každých deset tisíc lístků jetele připadá údajně jenom jeden čtyřlístek, najít ho chce tak pořádnou dávku štěstí. Čtyři lístky jsou symbolem pro čtyři živly – oheň, vodu, vzduch a zemi. Kromě toho symbolizují čtyři roční období, dále pak označují naději, víru, lásku a štěstí. Čtyřlístek má svého majitele také ochraňovat před vším zlým. V minulosti ho proto lidé zakopávali pod práh domu, dávali si ho pod polštář či k oknu. „Zatímco se počet přívěsků v podobě prasátka, které nabízí český trh, dá spočítat na prstech jedné ruky, přívěsků ve tvaru čtyřlístku je v nabídce nespočet. Čtyřlístek je také jedním z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších motivů v našem e-shopu. Lidé přívěsky vyrobené z drahých kovů s oblibou dávají například jako svatební dar nebo novorozencům do kolébky právě proto, aby je v životě provázelo štěstí. Oblíbené je také zalévání opravdových čtyřlístků křišťálovou pryskyřicí, takto vyrobený šperk nebo i interiérový doplněk vydrží obdarovanému navěky,“ poradil Martin Stibor.

Štěstí ale nemusí nosit jen přívěsky. Existují přírodní materiály a náramky, které se po léta používají jako spirituální pomůcky. Spoustu pozitivních esoterických vlastností mají minerály. Náramky vyrobené z minerálů a drahých kamenů proto patří k velmi oblíbeným.  „Drahé kameny a minerály fascinovaly člověka od pradávna. Už ve starém Egyptě a Mezopotámii věřili, že kameny ovlivňují fyzické i psychické pochody v těle. Vyráběli z nich amulety, byly součástí lektvarů ochranných i posilujících. Lidé věřili, že drahé kameny mají moc zahánět zlé síly, neštěstí, neduhy, chrání před uřknutím a pomáhají překonat těžká období života. V poslední době se lidé k síle drahých kamenů opět začali obracet. Kamenem, kterému je připisováno, že by měl svému nositeli přinášet štěstí, je citrín, naopak lidé věří, že před neštěstím a nehodami je ochrání jadeit,“ uzavřela Zuzana Dobšíčková.

TZ_KORALKY_STESTI