Podle statistik ovládá anglický jazyk 45 procent Čechů. Z toho 10 procent ji umí pouze minimálně a 14 procent na základní úrovni, jen sedm procent Čechů ovládá anglický jazyk na velmi pokročilé úrovni. Nová metoda učení s pomocí virtuální reality a hypnózy má ambice to změnit.
Problémem spousty lidí je mluvení – slovní zásobu mají, anglickému jazyku rozumí, ale obavy z chyby jim nedovolí promluvit. S odbouráním ostychu, vytvořením nové slovní zásoby a především se získáním radosti z učení může pomoci unikátní kurz. Ten využívá virtuální realitu, speciální pomůcky i hypnózu. Zúčastnit se ho mohou i úplní začátečníci.
Pasivní znalost gramatiky a slovíček ještě neznamená znalost jazyka. Naopak. Množství teoretických vědomostí paradoxně řečníka brzdí. „Levomozkové přemýšlení o tom, co říci, v jakém pořadí, a pak to v duchu překládat z mateřštiny do angličtiny je zásadním blokem klasické výuky. Jazyk se nikdy nesmí učit dominantně přes gramatiku, bohužel tomu tak v českém školství zpravidla je. Klasické formy učení pak ve skutečnosti vedou k obavám z komunikace a sníženému sebevědomí. Kurz Angličtina s virtuální realitou a hypnózou je speciálně vytvořen tak, aby účastníci instinktivně začali myslet rovnou v angličtině a mluvit bez vnitřního překládání,“ popsal specialista na procesy učení a hypnoterapeut Libor Činka.
Týdenní kurz vychází z principů o učení, o tom, jak mozek myslí a přijímá informace. „Na kurzu účastníci nenajdou židle a lavice. Naopak jsou v místnosti pohodlná křesla, hraje hudba a každou minutu se odehrává něco zajímavého. Každý vystupuje pod pseudonymem – hraje roli, kterou mu nepřidělil lektor, ale kterou si sám vybral. Paměťové schopnosti a rozvoj zajistí hypnotické prožitky na závěr každého z bloků. Pro umocnění nyní využíváme i augmentovanou virtuální realitu, což znamená, že účastníci najednou vstoupí do 3D světa. Virtuální realita umožňuje v propojení se speciálními texty doslova kouzla. Účastníci se díky virtuální realitě například přesunou do Las Vegas, hrají karetní hru s nepravidelnými slovesy a přitom se baví. Paměť má díky tomu k dispozici ještě intenzivnější kontextové vztahy,“ vysvětlil Libor Činka.
Díky virtuální realitě jsou kurzy hravé a účastníci se na nich dobře baví. Učebnice ani neefektivní memorování slovíček v nich nefigurují. „Klasické kurzy nabízejí nudné předčítání cvičení a dialogů z učebnice. Na kurzech Angličtina s hypnózou zažijí účastníci nakupování podobně jako herci, kteří prožívají děj. A ještě si mohou díky virtuální realitě zajít na nákupy na 5 Avenue do New Yorku. Tomu říkáme učení pro 21. století, to nabízíme každému, kdo se opravdu a definitivně chce naučit angličtinu v co nejkratším čase. Celý týden kurzu je interaktivním příběhem odehrávajícím se zejména v Hollywoodu. Virtuální realita, augmentovaná realita a hry vytvořené pro kurz dodávají celému ději další dimenzi. K tomu všemu se účastníci mohou ještě týden či dva po kurzu cítit jako znovuzrození. To je bonusový účinek regenerační hypnózy, která reaktivuje paměťové schopnosti a způsobí, že oslabené sebevědomí bude nahrazeno radostí z angličtiny,“ vysvětlil Libor Činka.
Cílem kurzu je nejen zvládnutí cizího jazyka, ale především vzbuzení radosti z učení a získání sebevědomí. „Kurz byl velmi přínosný, pomohl mi podívat se na učení angličtiny z naprosto jiného úhlu. Hravost, radost, nadšení ve výborné partě překonalo ostych a strach z nedokonalosti. Zapojení všech smyslů a nahlédnutí do funkcí mysli mi otevřelo nové možnosti, jak si pamatovat,“ potvrdila účastnice kurzu Pavlína Nedvědová.
Kurzu se může zúčastnit úplně každý – začátečník i ten, kdo potřebuje jen „oprášit“ zapomenutá slovíčka. „Kurzy jsou vhodné opravdu pro každého, kdo má chuť se učit. Pro úplné začátečníky, pro věčné začátečníky, pro ty, kteří mají základy gramatiky, ale bojí se promluvit. Pro muže, pro ženy, prostě pro každého s chutí zažít něco nového a opravdu se naučit anglický jazyk. Minimální věková hranice pro účast na kurzu je 15 let, věk účastníků se zpravidla pohybuje mezi 35 a 55 lety. Výjimkou však nejsou lidé starší 70 let nebo naopak mladí, kterým ve škole angličtina příliš nešla a chtějí se začít učit jinak, protože ví, že v současném světě bez znalosti cizího jazyka neobstojí, uzavřel Libor Činka.