Je mladá generace líná a ničeho si neváží? Omyl! Příležitost osobního a profesního rozvoje v projektu Samsung Tvoje šance #futureskills zaujala 82 přihlášených studentů z Česka a Slovenska. Jsou aktivní, motivovaní a chtějí na sobě pracovat. Celoroční intenzivní program nyní startuje pro devět vyvolených.
Takzvaná generace Z vyrostla v době internetu. Za „nadužívání“ počítačů a chytrých telefonů často sklízí od starších kritiku, zároveň však vstupuje na trh práce, kde je znalost nových technologií pro úspěch klíčová. „Po několika projektech zaměřených na rozvoj mladých lidí víme, že navzdory předsudkům se mladí lidé chtějí vzdělávat a za nabídnutou příležitost umí být vděční. Důležité ale je, aby jim daná práce či aktivita dávaly smysl. Letos jsme přihlášku do rozvojového projektu podmínili také natočením motivačního videa. Proto jsme 82 uchazečů ani nečekali! Sešly se nám desítky originálních spotů, které byly přehlídkou skvělých aktivních lidí, co mají za sebou úctyhodné mimoškolní aktivity, zkušenosti s organizací vlastních projektů, přednáškových akcí, se zájmem o jazyky a sport. Všichni, navzdory svému mládí a mnohdy i skepsi okolí, vědí, co od života chtějí a že toho mohou dosáhnout,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung.
Projekt Tvoje šance #futureskills sdružuje mladé lidi, kteří na sobě chtějí pracovat, a jak tvrdí, trávit svůj volný čas smysluplně. Mají zdravé sebevědomí a přitom pokoru, kreativitu a vlastní ideály. Nebojí se vystoupit ze své komfortní zóny a už při střední škole utvářet svoji budoucnost. „Mé nadšení mě neustále posouvá dopředu. Fakt, že my mladí lidé máme neuvěřitelné spektrum možností, jak na sobě pracovat, moji motivaci jen posiluje. S mnoha možnostmi roste i konkurence, a tak je třeba se na ni důkladně připravit,“ vystihl smýšlení všech uchazečů 19letý účastník projektu František Schwan. „Baví měučit se a zlepšovat. Navíc všechno, co dělám, dělám kvůli své budoucnosti, a pokud chci být šťastná a pomáhat svému okolí, musím začít dělat něco navíc už teď,“ míní další účastnice projektu – 19letá Petra Plachá. Podobné pohnutky každého z devíti vybraných studentů v projektu pak shrnul 20letý Timotej Dudáš: „Tuším, že nezačnu-li na sobě makat už teď, je statisticky málo pravděpodobné, že k tomu budu mít čas a možnosti později v zaneprázdněném životě po studiu. Prokrastinované vzdělávání je nejhorší typ prokrastinace vůbec!“
Třem vybraným dívkám a šesti chlapcům nyní odstartoval rok plný rozvojového programu a tréninku dovedností budoucnosti. K dispozici mají v rámci projektu 50 tisíc korun pro individuální vzdělávání, mentoring kariérových koučů a podporu lidí z praxe. „Čeká nás šest společných víkendů a rozvojových workshopů, dva letní kempy a realizace společensky prospěšných projektů, na kterých se účastníci naučí používat a rozvíjet tzv. dovednosti budoucnosti a získají přehled v oblastech managementu, marketingu a technologií. Tyto tři oblasti jsou pro práci budoucnosti velmi důležité a naším cílem je studenty na budoucnost připravit. Absolvují řadu seminářů, lekcí a kurzů, seznámí se s procesy ve skutečných firmách a získají potřebné kontakty,“ popsala manažerka projektu Lucie Mairychová.
Všechny účastníky projektu spojuje přání být v životě šťastný a úspěšný. Jak toho docílí, je především na nich. Už nyní však udělali významný první krok – v projektu dostanou balík dovedností, které využijí v každé profesi, ať se rozhodnou být právníkem, obchodníkem, anebo založí vlastní byznys.
Kdo jsou účastníci projektu Samsung Tvoje šance #futureskills a proč se do projektu přihlásili?
Jana Vítová, 18 let: „Chtěla bych nastartovat svou kariéru. Díky projektu se odlišit a být zase o něco lepší.“
Denisa Macková, 21 let: „Protože mít šanci a příležitost se něco nového naučit a poznat nové lidi je fakt skvělé!“
Petra Plachá, 19 let: „Zaujalo mě zaměření projektu, protože se zajímám jak o marketing, tak o management a technologie. Chci pro svoji budoucnost dělat trochu víc než jen chodit do školy.“
Jakub Sýkora, 18 let: „Paradoxně jsem prokrastinoval u učení a narazil jsem na tento program. Řekl jsem si, proč to nezkusit.“
Šimon Zlejší, 21 let: „Vzdělávání je celoživotní proces, a když se mi naskytla taková příležitost, musel jsem ji chytit. Věřím, že díky projektu lépe dosáhnu svých profesních i podnikatelských cílů.“
František Schwan, 19 let: „Hodně se zajímám o game design a projekt vidím jako šanci rozvinout své schopnosti, naučit se uchytit na trhu práce a dělat si jméno.“
Petr Kudrnovský, 18 let: „Chci se vzdělávat i jinou cestou, než kterou mi nabízí škola. Chci vystoupit z komfortní zóny, poznat spoustu zajímavých lidí a rozšířit si obzory.“
Timotej Dudáš, 20 let: „Projekt vnímám jako jedinečnou příležitost pro další vzdělávání, o kterou jsem nechtěl přijít.“
Štěpán Mikula, 18 let: „Hledám příležitosti, jak se vzdělávat ve věcech, kde v českém školství vidím mezery a hledám nové zkušenosti. Nechci se v životě ztratit a tenhle projekt je výzva.“