Prezenční dny otevřených dveří na středních školách jsou v plném proudu. Loni o ně uchazeči přišli, letos musí při návštěvě škol dodržovat protiepidemická opatření. Většina pražských škol nabízí v následujících třech měsících několik termínů, zájem je hned zpočátku obrovský.
Na prvních dnech otevřených dveří Soukromé střední školy výpočetní techniky na Proseku přivítali kolem 250 návštěvníků, což je od poslední akce v roce 2019 nárůst o víc než 50 procent. „Čísla zahrnují uchazeče o studium a jejich doprovod, i tak je ale navýšení účastníků po téměř dvou letech pro nás překvapením. Celkově nabízíme zájemcům pět termínů dnů otevřených dveří a ze zkušenosti víme, že právě první a poslední bývají nejoblíbenější, zatímco například před Vánoci je obvykle účast nižší. V předminulém školním roce takto navštívilo naši školu úhrnem 337 uchazečů, většinou se svými rodiči či kamarády. Loni jsme museli dny otevřených dveří přesunout do on-line prostředí a zjistili jsme, že to jde také, měli jsme v jednu chvíli 150 připojených zájemců. Pokud je to ale možné, jednoznačně volíme osobní setkání a prohlídku školy, a to i za cenu dodržování platných hygienických opatření,“ uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).
Výběr střední školy letos řeší přes 93 tisíc deváťáků. Úlohu mají o trochu snazší než jejich předchůdci v loňském školním roce. Až na výjimky jsou školy v Praze nyní veřejnosti otevřené a zvou zájemce na prohlídky při dnech otevřených dveří. Ty probíhají podobně jako před koronavirem, za podmínky, že pokud se v jedné místnosti sejde víc než 20 lidí, musí se každý prokázat ukončeným očkováním, negativním testem na covid-19 nebo dokladem o prodělání nemoci. „Stále platí, že dny otevřených dveří jsou nejlepším nástrojem prezentace školy a pro uchazeče také nejlepším vodítkem při výběru – pozná školu zevnitř, a to nejen prostory a kvalitu vybavení, ale také její studenty a pedagogy. Naše termíny jsme záměrně vybrali v podvečerních hodinách a o víkendu, abychom vyšli vstříc rodičům, kteří v pracovní den nemohou a chtějí své děti doprovodit. Školou pak ale provázíme děti a dospělé odděleně – zatímco rodiče debatují s vedením školy v jídelně, skupiny uchazečů provází po budově naši stávající studenti, kterých se mladí návštěvníci mohou bez ostychu z dospělých zeptat na cokoli, co je k výuce zajímá, jací jsou učitelé, jídelna, co je ve škole baví, ale i co rádi nemají. Ze dnů otevřených dveří by pak měli odcházet plní dojmů, které v on-line prostředí nelze tak dobře předat,“ podotkl Martin Vodička.
S tím souhlasí také ředitel největší odborné školy v Praze na Jarově Miloslav Janeček. Vedle informací dostupných on-line na webu školy se i zde rozhodli pro celkem pět termínů prezenčních dnů otevřených dveří. První se uskuteční 30. listopadu. „Pro uchazeče je to především možnost dostat se do uzavřené části školy a na vlastní kůži pocítit klima prostředí, ve kterém zvažuje strávit následující čtyři roky studia. Málokdy přijde na dny otevřených dveří uchazeč sám, většinou bývá v doprovodu svých rodičů. Dávno už nejde jen o formální zpřístupnění školy veřejnosti, návštěvníci chodí připraveni ptát se do největších detailů na chod i výuku školy,“ popsal ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
Nerozhodnutým uchazečům může s předběžným výběrem školy pomoct největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku – Schola Pragensis. Ta ovšem opět po roce proběhne v on-line režimu. Na profily škol, krátká videa a další prezentační materiály se budou moct zájemci podívat na webu Scholy Pragensis od konce listopadu až do února. „Dřív navštěvovalo prezenční formu veletrhu v Kongresovém centru hodně osmáků a mladších dětí s učiteli i v rámci běžné školní výuky, aby získali přehled o svých možnostech, setkali se s různými obory a zástupci škol. V on-line podobě to bohužel ztrácí na své atraktivitě stejně jako on-line dny otevřených dveří jednotlivých škol. Přesto může Schola Pragensis dobře posloužit k lepší orientaci v nabídce škol a jejich snadnému srovnání,“ dodal Martin Vodička.