Ekonomická situace v Česku se nevyvíjí příliš optimisticky – ceny energií, služeb i zboží raketově rostou. Podle odborníků se jedná o setrvalý stav, se kterým by občané České republiky měli reálně počítat v dalších 10 až 15 letech. Navíc z úspor Čechů uložených na běžných účtech stále víc ukrajuje inflace. Možností, jak své nastřádané peníze uchránit, může být jejich „přetavení“ v drahý kov.

O zhodnocení svých peněz se nejvíce zajímají lidé ve věku mezi 25 a 55 lety. Častěji investují muži a mezi investory mají největší zastoupení vysokoškoláci s průměrným příjmem nad 30 tisíc korun měsíčně. Více než dvě pětiny lidí ale investicím příliš nerozumí. A právě neznalost je jedním z hlavních důvodů, proč lidé raději neinvestují vůbec. Nákup drahých kovů přitom paradoxně patří k těm, které zvládne naprosto každý. „Nákup zlata není nic složitého, funguje vlastně jako nákup jakéhokoli jiného zboží. Je možné ho koupit u obchodníků, kteří mají kamenné prodejny. Prodejen tohoto typu však logicky není mnoho, proto lze využít pro nákup i internet. Tak jako existují neseriózní e-shopy s nejrůznějším zbožím, existují samozřejmě i neseriózní prodejci drahých kovů. Před nákupem bych tedy doporučil zohlednit primárně historii obchodníka a dále třeba fakt, zdali je prodejce schopen při nákupu provést měření pravosti zlata. Dále bych se zaměřil na garanci výkupu, která také není úplnou samozřejmostí. Poslední dobou se na internetu objevili nejrůznější obchodníci se zlatem, bez kamenných prodejen. Pouze s kancelářským provozem, nebo dokonce jen mobilním telefonem. U takovýchto prodejců je riziko již poměrně velké, a takový nákup nemohu rozhodně doporučit,“ řekl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Zlato už dávno není investicí jen pro velké investory či spekulanty. Paradoxně je tomu právě naopak. Pandemie a růst cen přispěly k tomu, že počet Čechů, kteří se rozhodnou přeměnit své finanční rezervy v cenný kov, strmě roste. Investovat by ale lidé neměli bezhlavě. Buďto mohou nakoupit slitek či cihličku okamžitě, anebo se rozhodnout pro „nákup zlata na splátky“. „Zlato v současné době nakupuje ať už hotově, nebo na splátky především skupina obyvatel od 40 let výše, nicméně tato věková hranice se neustále snižuje. Finance částečně uložené právě ve zlatě je možnost, která se nabízí většímu množství lidí, než se může na první pohled zdát. Aby si totiž člověk mohl koupit za rok jeden 20gramový zlatý slitek, stačí dávat měsíčně stranou zhruba 2 500 korun. V případě, že toužíte po legendární trojské unci, vážící 31,1 gramu, stačí měsíčně splácet 3 800 korun. Proto klientům nabízíme 12měsíční spořicí program bez navýšení konečné ceny. Klient nejprve uzavře kupní smlouvu na vybraný zlatý slitek. Splácí pak pevnou měsíční částku a po doplacení je mu slitek dodán na adresu. V současné době je největší poptávka po uncových a stogramových zlatých slitcích,“ uvedl Roman Pilíšek.

TZ_ZR_INVESTICNI_PORADNA