Ve středu 10. dubna bude mít na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) přednášku britský ekonom Sean A. Culey. Ta bude spojena i s autogramiádou jeho knihy Transition Point: From Steam to the Singularity – Bod zlomu: Od páry k jedinečnosti, která vznikala celých pět let. Dílo nabízí odborníky vysoko hodnocený vhled do chování společnosti ovlivněné moderními technologiemi. Fenomén moderních technologií je všudypřítomný a jedním z jeho aktuálně viditelných důsledků je například Brexit či hnutí žlutých vest – i o tomto propojení bude přednáška.
Sean Culey, autor knihy Transition Point a expert na business transformace, vystoupí v rámci přednášky na VŠE 10. dubna od 18 hodin. Mimo jiné bude zodpovídat nejzávažnější otázky týkající se umělé inteligence, promluví i o problematice Brexitu a v neposlední řadě představí svou knihu poprvé české veřejnosti. „V rámci přednášky bych posluchačům rád představil přehled některých klíčových pozorování a objevů, k nimž došlo během psaní knihy, se zaměřením na současnou vlnu technologických změn, která má potenciál zničit podniky a narušit současnou ekonomickou a sociální situaci. Objasním faktory technologického pokroku, proč přichází ve vlnách a jak porozumění tomuto procesu pomáhá vysvětlit současné události, jako jsou například zvolení Donalda Trumpa, Brexit a žluté vesty protestující v Paříži. Zároveň vysvětlím, jak se společnosti i země musí přizpůsobit a jak by současné technologie mohly snadno vést k některým velmi dystopickým závěrům,“ popsal Sean Culey.
Večer otevřou tři zajímavé příspěvky, na které naváže panelová diskuze všech řečníků s možností otázek z publika. „Sean Culey nebude jediným, kdo vystoupí – celkem se na pódiu vystřídají tři řečníci, kteří se zaměří na vliv technologií na současný svět. Každý z nich se pak na problematiku podívá optikou své vlastní specializace. Zatímco Tomáš Míček, ředitel společnosti P3 Logistic Parks pro Českou republiku, poskytne vhled do současných trendů a inovací přetvářejících odvětví průmyslových nemovitostí a logistiky, Diana Rádl Rogerová z Deloitte se bude věnovat implikacím k budoucnosti trhu práce, nárokům na vzdělávací systém a požadavkům na jeho transformaci. Sean pak večer uzavře přednáškou o šesté vlně technologické revoluce a přiblíží zejména její socioekonomické dopady,“ nastínil Zbyněk Bureš, organizátor akce.
Culey psal svoji knihu Transition Point pět let a v odborných médiích se dočkal vysokého uznání. Dotýká se technologického pokroku, jeho ekonomických a společenských předpokladů a potenciálu současné vlny nových technologií přeměnit téměř každý kousek současného světa. Z pozorování historických souvislostí a s přihlédnutím k aktuálnímu technologickému pokroku v knize autor odhaduje, kam lidstvo spěje. „Kniha je rozdělena do tří částí – první „Motory revoluce“ analyzuje, co je hnací silou stále rychlejšího pokroku – zejména technologického. Druhá část „Šestá vlna“ podrobně popisuje velikost a rozsah vlny technologických změn, které se chystají. Poslední část „Evolution or Endgame?“ se zabývá dopadem této vlny vlivu na obchodní praktiky, vědecké a technologické možnosti, současný ekonomický model, naši společnost a dále i její budoucnost,“ popsal Sean Culey.
Vrcholem večera bude autogramiáda knihy. Tu si ale zájemci o podpis na akci musejí přinést. „Kniha je exkluzivně k dostání v knihkupectví Ekopress ve Staré budově VŠE, a to jako vázaná či brožovaná. Vázaná stojí 863 korun, brožovaná pak 699. Pro všechny zájemce, kteří si ji objednají přes e-shop na webových stránkách knihkupectví na adrese ekopress.cz, je po zadání kódu „CRBZ77.CZ“ do pole „Poznámka“ k dispozici sleva ve výši 10 procent. Každý, kdo bude chtít autogram, si musí knihu zakoupit předem,“ řekl Zbyněk Bureš.
Přednáška i autogramiáda je přístupná široké veřejnosti. Akce je bezplatná. Nutná je registrace ZDE.