Podle aktuálního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera brzdí rychlejší tempo očkování proti nemoci covid-19 nízké kapacity očkovacích míst. Proti tomu se však bouří zástupci zdravotnických zařízení i starostové obcí. Jejich snaha rozšířit počet očkovacích center v lokalitě a umožnit občanům očkování v místě bydliště totiž ztroskotala právě na zamítnutích „shora“.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (ANO) na středečním jednání sněmovního zdravotního výboru přiznal, že očkovat denně 100 tisíc obyvatel, jak sliboval, není reálné. A to ne z důvodu nedostatku vakcín, ale očkovacích míst. Už 26. dubna přitom starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) v otevřeném dopise ministru zdravotnictví vytýká, že den před uzavřením smlouvy zamezil otevření chystaného očkovacího centra v KD Ládví.
Zřízení očkovacího centra v místě, kde má bydliště víc než 80 tisíc lidí, se kvůli neochotě vládních představitelů zatím nepodařilo ani ve FYZIOklinice v Praze 11. „Tlak ze strany spoluobčanů, zda se u nás budou moc nechat očkovat, byl tak silný, že jsme si už v listopadu 2020 začali zjišťovat, co je pro to potřeba. Vzhledem k tomu, že spouštíme nové služby ordinace praktického lékaře i dalších lékařských odborností, máme dostatek volného prostoru v budově, jsme výborně vybaveni organizačně i technicky, umíme uchovávat vakcínu při teplotě minus 80 stupňů, provozujeme vlastní rezervační systém klientů, máme vlastní tým zákaznické péče, pustili jsme se do přípravy jak technické, tak byrokratické. Dnes máme všechna povolení za sebou. Vše jsme zainvestovali a jsme domluveni i s lékaři, sestrami a dalším zdravotnickým personálem pro rychlé zahájení očkování. Máme kapacity na obsloužení obyvatel Prahy 11 i z blízkých obcí za hranicí Prahy,“ uvedl Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky. Možnost nechat se testovat antigenními či PCR testy, v obou případech neinvazivním odběrem ze slin, zde funguje od konce března. Organizace odběrů je rychlá, a tak je možné přijít bez předchozí online registrace.
Před pár dny, když se začaly médii šířit zprávy o nových dodávkách tisíců vakcín do Česka, však bylo očkovací místo ve FYZIOklinice národním koordinátorem a koordinátorem pro Prahu zamítnuto. Z důvodu nedostatku vakcín a provedené optimalizace očkovacích míst. „Prý se snižují počty očkovacích míst! Vybrána byla jen některá největší očkovací místa v Praze, která smí očkovat. Konkrétně v Praze 11 jsou čtyři. Ano, uvědomujeme si, že nás dosud trápil velký nedostatek vakcín přidělených ČR. Nicméně až se dodávky konečně zvednou, pokládám za velmi důležité umět je rychle využít. A na ten okamžik jsme připraveni. Chtěli jsme pomoci, ale nesmíme! My jsme navíc stabilní klinika, která může pomoci zvednout lokální denní očkovací kapacitu Prahy v každé vlně očkování, které nás bude čekat. I v té podzimní, i v roce 2022. A to bez nákladných přestaveb sportovních hal, kongresových center, školních hřišť apod. Vždyť všechny tyto prostory mají velmi brzo sloužit svým obvyklým účelům. A my jsme zdravotnické zařízení určené k poskytování těchto služeb,“ poukázal Zdeněk Bílek.
Podle vládní očkovací strategie by se lidé, kteří nechtějí čekat na termín v nejbližším očkovacím centru, mohli přijet naočkovat například do velkokapacitního areálu O2 areny. „Proč se mají občané Prahy 11 nechat očkovat na druhém konci Prahy, když jim můžeme pomoci lokálně? Někteří občané se chtějí nechat očkovat u praktiků a někteří se naopak ordinacím praktických lékařů vyhýbají. Někdo má možnost dojet si do vzdálenějšího očkovacího centra, jiný ne, ale většina vítá očkovací centrum v místě svého bydliště. Skutečně nedokážu pochopit způsob rozhodování koordinátorů očkování v ČR a vládní strategii, která nám brání zvednout lokální kapacitu očkování,“ dodal Zdeněk Bílek.