Venkovní sporty, práce na zahradě nebo v Česku velmi populární grilování – to jsou letní radovánky, při kterých nejčastěji dochází k úrazům očí. Bohužel i k těm vážným s doživotními následky. Lidé mnohdy závažnost poranění podceňují. Včasná návštěva očního lékaře je přitom zásadní.
Během letních měsíců počet vážných úrazů očí stoupá. „Mezi nejčastější úrazy oka v létě patří poranění při sportech – například při míčových hrách, dále poškrábání povrchu oka, rovněž píchnutí se do oka větvičkou při procházce přírodou nebo při práci na zahradě. Běžné jsou také podráždění či záněty očí způsobené koupáním v bazénech s chlorovanou vodou, v rybnících a přírodních koupalištích,” vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Rizika s sebou nese i oblíbené grilování. Může dojít k popálení víček či povrchu oka. Takové zranění je nejen velmi bolestivé, ale i nebezpečné. „Rozžhavený uhlík může během grilování spadnout do oka a popálit víčko, spojivku nebo rohovku. Popálení rohovky může způsobit na rohovce jizvu a tím dojde k trvalému poškození zraku. Pokud by se navíc do poraněné rohovky dostala infekce, hrozí v krajním případě vážné doživotní následky. S popálením je samozřejmě spojena intenzivní bolest oka a očního okolí. Oční rohovka je totiž vůbec nejcitlivější místo na lidském těle,” popsal Pavel Stodůlka.
Řada poranění může způsobit trvalé následky. Nebezpečná je i zanedbaná hygiena. „Mezi nejrizikovější úrazy stran vážného poškození zraku patří bodná poranění ostrými předměty. Hrozí trvalé poškození sítnice, rohovky nebo dalších částí oka. Dlouhodobé následky mohou rovněž způsobit infekční záněty rohovky spojené s nedostatečnou hygienou kontaktních čoček,” uvedl Pavel Stodůlka.
Letní úrazy očí častěji postihují muže napříč generacemi. „Úrazy očí se častěji týkají mužů. Ke zranění dochází převážně při sportu nebo při práci. Až třetinu očních úrazů tvoří úrazy oka u dětí. Zranění převládají u chlapců, a to nejčastěji v období adolescence,” řekl Pavel Stodůlka.
U jakéhokoliv úrazu oka není vhodné odkládat ošetření u očního lékaře. Čím dříve jej pacient navštíví, tím menší je riziko dlouhodobých následků. „Důležité je při závažnějším poranění dodržovat zásady první pomoci. Při zasažení oka chemickou látkou, jako jsou například čisticí roztoky nebo benzín, je nutné oko co nejrychleji vypláchnout velkým množstvím čisté vody. Poté urychleně vyhledat odborníka. Při sportech, jako je například cykloturistika, je žádoucí nosit vhodné brýle, které chrání zrak před proudícím vzduchem, prachem, poletujícím hmyzem a při jízdě v lese také před větvemi stromů. Lehké škrábnutí do oka se povětšinou zahojí samo bez odborného zásahu. Zapíchnuté předměty, jako například třísku, by však lidé neměli z očí vytahovat sami. Pokud k takovému poranění oka dojde, je třeba neprodleně vyhledat pomoc očního lékaře. S návštěvou oční ordinace se nevyplácí otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dříve bude léčba zahájena, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje,“ uzavřel Pavel Stodůlka.